Ultimate Armwrestling Las Vegas Results (2004-2006)
2004 Ultimate Armwrestling Las Vegas
“The Pull at the Plaza”
June 12th, 2004 - Plaza Hotel, Las Vegas, NV
Pro Classes
Men’s Right 0-165 lbs
1st - Alan Fisher
2nd - Olin Lucas
3rd - Mike McGraw
4th - Craig Sanders
5th - Chris Chandler
6th - Simon Berriochoa
Men’s Right 166-198 lbs
1st - Mike Selearis
2nd - Steve Rau
3rd - Kevin Bongard
4th - Spencer Graves
5th - Neil Pickup
6th - Chris Chandler
Men’s Right 199-242 lbs
1st - John Brzenk
2nd - Ron Bath
3rd - Jon Land
4th - Marcio Barbosa
5th – Farid Usmanov
6th - Brad Balderson
Men’s Right 243+ lbs
1st - Matt Girdner
2nd - Travis Bagent
3rd - Eric Woelfel
4th - Clay Rosencrans
5th - Eric Guevin
6th - Mark Sherrodd
Women’s Right 0-143 lbs
1st - Elaine Blik
2nd - Tamara Mitts
3rd - Judy Dodd
4th - Gerrie McGraw
5th - Kelly Holmes
6th - Jennifer Hoffert
Women’s Right 144+ lbs
1st - Joyce King
2nd - Nicole Cisco
3rd - Rene Mahoney
4th - Cynthia Yerby
5th - Kelli Nelson
6th - Kelley Walton
Men’s Left 0-165 lbs
1st - Chris Chandler
2nd - Mike McGraw
3rd - Luke Nelson
4th - Olin Lucas
5th - Gene Dune
6th - Nick Kleiber
Men’s Left 166-198 lbs
1st - Kevin Bongard
2nd - Mike Selearis
3rd - Rich Simpson
4th - Bryan Johnson
5th - Spencer Graves
6th - Steve Rau
Men’s Left 199+ lbs
1st - Travis Bagent
2nd - Eric Woelfel
3rd - Ron Bath
4th - Marcio Barboza
5th - Tom Nelson
6th - Mark Sherrodd
Tournament Directors – John and Joan Burgeson and Dave Devoto
Ultimate Armwrestling II
“United States Armwrestling Championship”
April 15-17, 2005 - Plaza Hotel, Las Vegas, NV
Pro Classes
Men's Right 0-154 lbs
1st - Roman Tsindeliani
2nd - Rick Soliwoda
3rd - Engin Terzi
4th - Vern Martel
Men's Right 155-176 lbs
1st - Cvetan Gashevski
2nd - Andreas Rundstrom
3rd - Kenny Hughes
4th - Chad Silvers
Men's Right 177-198 lbs
1st - John Brzenk
2nd - Todd Hutchings
3rd - Dan Whittle
4th - Kevin Bongard
Men's Right 199-242 lbs
1st - Farid Usmanov
2nd - Ron Bath
3rd - Marcio Barboza
4th - Sylvain Perron
Men's Right 243+ lbs
1st - Matt Girdner
2nd - Travis Bagent
3rd - John Brzenk
4th - Nick Zinna
Women's Right 122-143 lbs
1st – Barb Zalepa
2nd – Malin Bergstrom
3rd – Wendi Lynde
4th – Jennifer Hoffert
Women's Right 144+ lbs
1st - Dalia Medziausyte
2nd - Nicole Cisco
3rd - Joyce King
Men's Left 0-154 lbs
1st - Roman Tsindeliani
2nd - Rick Soliwoda
3rd - Engin Terzi
4th - Devin Bair
Men's Left 155-176 lbs
1st - Kenny Hughes
2nd - Cvetan Gashevski
3rd - Bill Ballinger
4th - Chad Silvers
Men's Left 177-198 lbs
1st - John Brzenk
2nd - Mike Selearis
3rd - Kevin Bongard
4th - Todd Hutchings
Men's Left 199-242 lbs
1st - Marcio Barboza
2nd - Robbie Topie
3rd - Tom Nelson
4th - Sylvain Perron
Men's Left 243+ lbs
1st - Travis Bagent
2nd - Eric Woelfel
3rd - Christian Binnie
4th - August Smisl
Women's Left 122-143 lbs
1st - Malin Bergstrom
2nd - Maria Lundkvist
3rd - Valerie Beach
Women's Left 144+ lbs
1st - Joyce King
2nd - Cynthia Yerby
Tournament Directors – John and Joan Burgeson and Dave Devoto
Ultimate Armwrestling III
April 21-23, 2006 - Arizona Charlie's, Las Vegas, NV
Pro Classes
Men's Right 0-154 lbs
1st - Roman Tsindeliani
2nd - Vazgen Soghoyan
3rd - Simon Berriochoa
4th - Jamie Sheldon
5th - Jeremy Plaster
6th - Marc Orapallo
Men's Right 155-176 lbs
1st - Cvetan Gashevski
2nd - Allen Fisher
3rd - Denis Dubreuil
4th - Kevin Hicklin
5th - Brandon Dye
6th - Mike McGraw
Men's Right 177-198 lbs
1st - Todd Hutchings
2nd - James Smith
3rd - Kenny Hughes
4th - Chad Silvers
5th - Kevin Bongard
6th - Andreas Rundstrom
Men's Right 199-242 lbs
1st - John Brzenk
2nd - Ron Bath
3rd - Sylvain Perron
4th - Michael Todd
5th - Marcio Barboza
6th - Kevin Buetts
Men's Right 243+ lbs
1st - John Brzenk
2nd - Farid Usmanov
3rd - Brian Bylbie
4th - August Smisl
5th - Travis Bagent
6th - Eric Guevin
Women's Right 0-132 lbs
1st - Judy Dodd
2nd - Tamara Mitts
3rd - Valerie Beach
4th - Tanya Wood
Women's Right 133-154 lbs
1st - Heidi Andersson
2nd - Barb Zalepa
3rd - Carolyn Fisher
4th - Valerie Beach
Women's Right 155+ lbs
1st - Joyce King
2nd - Liliya Khamidullina
3rd - Mirela Pirjor
4th - Nicole Cisco
Men's Left 0-154 lbs
1st - Roman Tsindeliani
2nd - Stephen Rodgers
3rd - Lenny Lockert
4th - Jake Smith
5th - Johnny Burgeson
6th - Tony Sweat
Men's Left 155-176 lbs
1st - Djasure
2nd - Chris Chakhamakdyn
3rd - Aaron Lengyel
4th - Denis Dubreuil
5th - Jarod Cash
6th - Travis Miller
Men's Left 177-198 lbs
1st - Todd Hutchings
2nd - Kevin Bongard
3rd - Vasily Kuznetsov
4th - Brian Johnson
5th - Eric Roussin
6th - James Smith
Men's Left 199-242 lbs
1st - Marcio Barboza
2nd - Tom Nelson
3rd - John Brzenk
4th - Sylvain Perron
5th - Ron Bath
6th - Allen Ferreira
Men's Left 243+ lbs
1st - Travis Bagent
2nd - Eric Woelfel
3rd - Bob Shaffer
4th - August Smisl
5th - Rob Bigwood
6th - Lindley Keating
Tournament Directors – John and Joan Burgeson