Golden Bear International Tournament Results (1990-1999)
1990 MOSCOW BEAR International Tournament
Moscow, Russia – August 18-19th, 1990
PRO Class Tournament
Men’s Right 59kg
1. Gvichiani Gia (USSR)
2. Akhatov Kamil (USSR)
3. Manuel Rojo Ventura (ESP)
Men’s Right 68kg
1. Gerry Beaudrey (CAN)
2. Stephen Jay Hancock (USA)
3. Chitadze David (USSR)
Men’s Right 80kg
1. Todd Demasseo (USA)
2. Betsivshvili Gela (USSR)
3. Gunther Heiss (GER)
Men’s Right 90kg
1. John Brzenk (USA)
2. Merabishvili Jimmy (USSR)
3. Alexander Dmitriev (USSR)
Men’s Right +90kg
1. John Brzenk (USA)
2. Zaur Tskadadze (USSR)
3. Todd Demasseo (USA)
Disabled Men's Right Open
1. Vaughn Cartwright (USA)
2. Zhamiashvili Levan (USSR)
3. Vladmir Orlov (USSR)
Participating countries: USA, Canada, Spain, Germany, Bulgaria, Italy, USSR
58 athletes (including 10 disabled)
Tournament Director: Igor Akhmedshin
1991 GOLDEN BEAR International Tournament
Moscow, Russia – September 7-8th, 1991
PRO Class Tournament
Men’s Right 59kg
1. Joaquin Garrido Lazo (ESP)
2. David Jones (CAN)
3. Gvichiani Gia (USSR)
Men's Right 68 kg
1. Sagliani Leary (USSR)
2. Sukhinin Igor (USSR)
3. Tsaloev Mairbek (USSR)
Men’s Right 80kg
1. Kurbanov Abdulwahab (USSR)
2. Todadze Koba (USSR)
3. Brian Moore (CAN)
Men's Right 90kg
1. Gurchiani Irakli (USSR)
2. Tony Senger (CAN)
3. Anatoliy Terichem (USSR)
Men's Right +90kg
1. Rick Vardell (USA)
2. Igor Tumenev (USSR)
3. Tony Senger (CAN)
Women's Right 50kg
1. Sotnikova Galina (USSR)
2. Vigans Irene (CAN)
3. Obukhov Jeanne (USSR)
Women's Right 60kg
1. Brenda Vergette (CAN)
2. Chugina Ludmila (USSR)
3. Antropova Evegeniya (USSR)
Women's Right +60kg
1. Dot Jones (USA)
2. Irina Turchinskaya (USSR)
3. Mukhanova Irina (USSR)
Disabled Men's Right Open
1. Vern Martel (CAN)
2. Rehviashvili Nodar (USSR)
3. Sagliani Amiran (USSR)
Participating countries: USA, Canada, Spain, Holland, England, the USSR
81 athletes (61 men, 20 women)
1992 GOLDEN BEAR International Tournament
Moscow, Russia – June 20-21, 1992
PRO Class Tournament
Men’s Right 60kg
1. Joaquin Garrido Lazo (Spain)
2. Andrei Ryazanov (Russia)
3. Nikolay Obukhov (Russia)
Men's Right 70 kg
1. Dave Hicks (Canada)
2. Sagashvili Tamat (Georgia)
3. Cvetan Gashevski (Bulgaria)
Men’s Right 80kg
1. Merabishvili Jimmy (Georgia)
2. Bemster Ad (USA)
3. Myuster Ince (England)
Men's Right 90kg
1. Silaev Anatoly (Russia)
2. Gurchiani Irakli (Russia)
3. Tony Senger (Canada)
Men's Right 100kg
1. Kuznecov Alexandr (Russia)
2. Gioev Mairbek (Russia)
3. Todadze Koba (Georgia)
Men's Right +100kg
1. Chelidze David (Georgia)
2. Stan McIntyre (USA)
3. Sariev Ruslan (Russia)
Women's Right 50kg
1. Vikhareva Galina (Russia)
2. Ruth Pedy (USA)
3. Sotnikova Galina (Russia)
Women's Right 60kg
1. Cindy Monsen (Canada)
2. Chugina Ludmila (Russia)
3. Nikanorova Ludmila (Russia)
Women's Right 70kg
1. Ria Swanson (Canada)
2. Svetlana Savina (Russia)
3. Judy King (Canada)
Women's Right +80kg
1. Irina Turchinskaya (Russia)
2. Mukhanova Irina (Russia)
3. Kagyrina Svetlana (Russia)
Disabled Men's Right Open
1. Vladimir Uchaev (Russia)
2. Makhotin Gennady (Russia)
3. Peter Simonenko (Russia)
Participating countries: USA, Canada, Bulgaria, Spain, Georgia, England, Belarus, Ukraine, Russia
1993 GOLDEN BEAR International Tournament
Moscow, Russia – April 24-25, 1993
PRO Class Tournament
LEFT HAND
Men's 70 kg
1. Dave Hicks (Canada)
2. Bill Ballinger (USA)
3. Zoloyev Mairbek (Russia)
Men’s 90kg
1. Omarov Chupalav (Russia)
2. Galtsov Andrey (Russia)
3. Anatoly Terihov (Russia)
Men's +90kg
1. Saryev Ruslan (Russia)
2. Gioev Mairbek (Russia)
3. Vladimir Nikolsky (Belarus)
RIGHT HAND
Men’s 60kg
1. Nikolay Obukhov (Russia)
2. Andrey Ryazanov (Russia)
3. Robert Uzdenov (Russia)
Men's 70 kg
1. Dave Hicks (Canada)
2. Zoloyev Mairbek (Russia)
3. Ryan Hutchings (USA)
Men’s 80kg
1. Zoloyev Kazbek (Russia)
2. Yunkov Andrey (Russia)
3. Tyumenev Igor (Ukraine)
Men's 90kg
1. Anatoly Skodtaev (Russia)
2. Bazaev Marik (Russia)
3. Anatoly Terihov (Russia)
Men's 100kg
1. Kuznecov Alexandr (Russia)
2. Saryev Ruslan (Russia)
3. Halonoy Arthur (Russia)
Men's +100kg
1. Chelidze David (Russia)
2. Yuri Kolkov (Belarus)
3. Stan McIntyre (USA)
Women's 50kg
1. Vikhareva Galina (Russia)
2. Shibayama Isik (Japan)
3. Khamidullina Enzhe (Russia)
Women's 60kg
1. Shirley Isaac (Canada)
2. Chugina Ludmila (Russia)
3. Osintseva Natalia (Russia)
Women's 70kg
1. Vika Gabagkova (Russia)
2. Sherry Mundy (USA)
3. Yanutene Lyme (Lithuania)
Women's 80kg
1. Irina Turchinskaya (Russia)
2. Linn Howell (USA)
Women's +80kg
1. Irina Turchinskaya (Russia)
2. Linn Howell (USA)
3. Mukhanova Irina (Russia)
Disabled Right Open
1. Vern Martel (Canada)
2. Ivan Ovchinnikov (Russia)
3. Makhotin Gennady (Russia)
Participating countries: USA, Canada, Spain, Georgia, Belarus, Ukraine, Japan, Lithuania, Finland, Sweden, Russia
83 athletes (44 women, 11 disabled)
1994 GOLDEN BEAR International Tournament
Moscow, Russia – April 23-24, 1994
PRO Class Tournament
LEFT HAND
Men’s 73kg
1. Mairbek Zoloev
2. Kazbek Zoloev
3. Dave Hicks
Men’s 90kg
1. Todadze Koba
2. Anatoly Skodtaev
3. Omarov Chupalav
Men’s +90kg
1. Jarmo Rusalaynen
2. Brad Hunker
3. Jarmo Rusalaynen
Women’s 66kg
1. Judy King
2. Elena Chernova
3. Bogomolova Lyubov
Women’s +66kg
1. Gabagkova Vika
2. Liane Dufresne
3. Kagyrina Svetlana
RIGHT HAND
Men’s 55kg
1. Tomaev Totraz
2. Chivanin Vyacheslav
3. Roine Eklund
Men’s 60kg
1. Hachidze Gia
2. Robert Uzdenov
3. Karazhan Shamil
Men’s 66kg
1. Grushnikov Igor
2. Tsaloev Mayram
3. Sylvio Bourque
Men’s 73kg
1. Dave Hicks
2. Mairbek Zoloev
3. Cvetan Gashevski
Men’s 81kg
1. Kazbek Zoloev
2. Kevin Bongard
3. Vasily Kuznetsov
Men’s 90kg
1. Bill Brzenk
2. Koba Tadadze
3. Dimitriy Ivanov
Men’s 100kg
1. John Brzenk
2. Hadong Arthur
3. Beniashvili Boris
Men’s +100kg
1. John Brzenk
2. Zaur Tskadadze
3. Jarmo Rusalaynen
Women’s 51kg
1. Antropov Eugenia
2. Thapsaeva Laura
3. Thapsaeva Laura
Women’s 55kg
1. Vykharev Galin
2. Antropov Eugenia
3. Thapsaeva Laura
Women’s 60kg
1. Odarenko Oksana
2. Shirley Issac
3. Chugina Ludmila
Women’s 66kg
1. Judy King
2. Nikanorova Lyudila
3. Gabagkova Vika
Women’s 73kg
1. Vika Gabagkova
2. Yanutene Lyme
3. Kondratova Elena
Women’s 81kg
1. Turchinskaya Irina
2. Kagyrina Svetlana
Women’s +81kg
1. Liane Dufresne
2. Turchinskaya Irina
3. Mukhanova Irina
Disabled Men 96cm chest measurement
1. Nikolai Maslov
2. Surov Vyacheslav
3. Krupennikov Vlamidir
Disabled Men +96cm chest measurement
1. Makhotin Gennady
2. Kodchzhi Takanashi
3. Ivan Ovchinnikov
Disabled Women Open
1. Emlyn Zinaida
2. Sychev Natalia
3. Andreeva Zoya
Participating countries: USA, Canada, Georgia, Belarus, Ukraine, Japan, Lithuania, Finland, Sweden, Bulgaria, Israel, Kazakhstan, Uzbekistan, Russia
172 athletes (35 women)
1995 GOLDEN BEAR International Tournament
Moscow, Russia – April 21-22, 1995
PRO Class Tournament
LEFT HAND
Men’s 70kg
1. Mayraisaev Anatoly
2. Kerbis Ivan
3. Batchaev Murat
Men’s 90kg
1. Cherche Vitali
2. Bernie Lemay
3. Aaron Lengyel
Men’s +90kg
1. Eric Woelfel
2. Trenton Meyer
3. Rolly Christensen
Women’s 70kg
1. Judy King
2. Tammy Beggs
Women’s +70kg
1. Albina Gusalova
2. Karen Peters
RIGHT HAND
Men’s 60kg
1. Robert Uzdenov
2. Robert Fidarov
3. Kady Gunma
Men’s 70kg
1. Kerbis Ivan
2. Mayraisaev Anatoly
3. Wayne Fredrickson
Men’s 80kg
1. Bernie Lemay
2. Hramtsov Edward
3. Kokoyev Ruslan
Men’s 90kg
1. Bill Collins
2. Bontreyger Verdel
3. Terry Shapiro
Men’s 100kg
1. Tahirov Haji
2. Yuri Sorokin
3. Trenton Meyer
Men’s +100kg
1. David Pentland
2. Eric Woelfel
3. Steve Phipps
Women’s 60kg
1. Svetlana Kokaeva
2. Irina Chernichenko
Women’s 70kg
1. Judy King
2. Tammy Beggs
Women’s +70kg
1. Albina Gusalova
2. Karen Peters
Disabled Men's Right Open
1. Vladimir Burenkin
2. Makhotin Gennady
3. Ivan Ovchinnikov
Disabled Women's Right Open
1. Emlyn Zinaida
2. Vassiliev Zoya
3. Maria Dyakonova
Participating countries: USA, Canada, Georgia, Ukraine, Kazakhstan, Russia
1996 GOLDEN BEAR International Tournament
Moscow, Russia – April 18-20, 1996
PRO Class Tournament
LEFT HAND
Men’s 70kg
1. Shamil Karazhaev
2. Anatoly Mayransaev
3. Vephviya Samkharadze
Men’s 90kg
1. Yunkov Andrew
2. Todadze Koba
3. Dmitry Ivanov
Men’s +90kg
1. Eric Woelfel
2. Mairbek Gioev
3. Arthur Hadonov
Women’s 65kg
1. Elena Kondratova
2. Galina Vykhareva
3. Elena Chernova
Women’s +65kg
1. Vika Gabagkova
2. Albina Gusadlva
3. Irina Mukhanova
RIGHT HAND
Men’s 70kg
1. Alexei Mundzhishvili
2. Vephviya Samkharadzea
3. Shamil Karazhaev
Men’s 90kg
1. Anatoly Skodtaev
2. Gurchiani Irakli
3. Koba Todadze
Men’s +90kg
1. Arthur Hadonov
2. Alan Karaev
3. Vakhtang Javakhadze
Women’s 65kg
1. Elena Kondratova
2. Oksana Odarenko
3. Galina Vykhareva
Women’s +65kg
1. Vika Gabakova
2. Lajer Rene
3. Irina Mukhanova
Disabled Men's Right Open
1. Vladimir Burenkin
2. Makhotin Gennady
3. Strelnikov Georgy
Disabled Men +96cm chest measurement
1. Makhotin Gennady
2. Kodchzhi Takanashi
3. Ivan Ovchinnikov
Disabled Women's Right Open
1. Emlyn Zinaida
2. Vassiliev Zoya
3. Maria Dyakonova
Open Men's Right
1. Anatoly Skodtaev
2. Vakhtang Javakhadze
3. Eric Woelfel
Participating countries: USA, Canada, Georgia, Ukraine, Kazakhstan, Russia, Armenia, Belarus, Finland
122 athletes (28 women)
1997 GOLDEN BEAR International Tournament
Moscow, Russia – April 18-19, 1997
PRO Class Tournament
LEFT HAND
Men's 73kg
1. Bondo Khubulov
2. Vepkhia Samkaradze
3. Christopher Apinov
Men's 90kg
1. Erekle Gurchiani
2. Constantine Zadimov
3. Vitaly Shershnev
Men's +90kg
1. Levan Altunashvili
2. Dmitry Kirilenko
3. Evgeny Argunov
Women's 58kg
1. Enzhe Khamidullina
2. Elena Oskirko
3. Anna Shushkova
Women's 73kg
1. Elena Kondratova
2. Lyudmila Shestakova
3. Ekaterina Yaskevich
Women's +73kg
1. Albina Gusalova
2. Dalia Medziausyte
3. Lilia Khamidullina
RIGHT HAND
Men's 58kg
1. Besiki Lekiashvili
2. Alexander Sokolov
3. Nikolai Korolev
Men's 65kg
1. Tamaz Chutkerashvili
2. Giorgi Khachidze
3. Oleg Trishkin
Men's 81kg
1. Konstantin Razmadze
2. Eduard Hramtsov
3. Vakhtang Shihashvili
Men's 100kg
1. Anatoly Skodtaev
2. Ibragim Ibragimov
3. Alexey Yrezov
Men's +100kg
1. Andrei Antonov
2. Levan Altunashvili
3. Tahirov Gadzhi
Women's 52kg
1. Galina Vykharev
2. Enzhe Khamidullina
3. Tatiana Onufrieva
Women's 58kg
1. Elena Oskirko
2. Albina Kuchina
3. Ekaterina Pushkin
Women's 73kg
1. Lyudmila Chugina
2. Ekaterina Yaskevich
3. Margarita Smirnova
Women's 81kg
1. Dalia Medziausyte
2. Julia Sivtsova
3. Lapshin Nadezhda
Women's +81kg
1. Victoria Gabakova
2. Albina Gusalova
3. Irina Mukhanova
DISABLED Men's Right Open
1. Vladimir Burekin
2. Gregory Sterlnikov
3. Gennady Makhotin
DISABLED Women's Right Open
1. Emlyn Zinaida
2. Galina Ovchinnikova
3. Galina Borovinskaya
PRO LEAGUE
Men's Right 73kg
1. Cvetan Gashevski
2. Vephkia Samkaradze
3. Aslan Bitarov
Men's Right 90kg
1. Erekle Gurchiani
Men's 90kg
1. Erekle Gurchiani
2. Mamuka Padzhishvili
3. Vakhtang Tsutsgaridze
Men's +90kg
1. Vakhtang Javakhadze
2. Nikolai Leonov
3. David Chelidze
Women's Right 65kg
1. Elena Kondratova
2. Irina Kishkin
Women's Right +65kg
1. Victoria Gabakova
2. Albina Gusalova
Supermatch / Absolute Champion
1. Zaur Tskadadze
2. Alan Karaev
3/4. Erekle Gurchiani
3/4. Vakhtang Javakadze
Participating countries: USA, Canada, Georgia, Ukraine, Kazakhstan, Russia, Armenia, Belarus, Bulgaria, Lithuania
1998 GOLDEN BEAR International Tournament
Moscow, Russia – April 24-26th, 1998
PRO Class Tournament
LEFT HAND
Men’s 73kg
1. Shamil Karajaev
2. Vepkhia Samkaradze
3. Tamaz Chutkerashvili
Men’s 90kg
1. Kazbek Zoloev
2. Ed Goble
Men’s +90kg
1. Eric Woelfel
2. John Brzenk
3. Vakhtang Javakadze
4. Levan Altunashvili
Women 65kg
1. Elena Kondratova
2. Enzge Khamidulina
Women +65kg
1. Vika Gabakova
RIGHT HAND
Men’s 73kg
1. Shamil Karajaev
2. Tamaz Chutkerashvili
3. Cvetan Gashevski
4. Vephkia Samkaradze
5. Nurettin Yuksel
Men’s 90kg
1. Igor Moiseev
2. Kazbek Zoloev
3. Ed Goble
Men’s +90kg
1. John Brzenk
2. David Tchelidze
3. Eric Woelfel
4. Levan Altunashvili
Women 65kg
1. Elena Kondratova
2. Enzge Khamidulina
Women +65kg
1. Vika Gabakova
Supermatch / Absolute Champion
1. Alan Karaev
2. John Brzenk
3. Vakhtang Javakadze
4. Erekle Gurchiani
5. Kazbek Zoloev
6. Eric Woelfel
1999 GOLDEN BEAR International Tournament
Moscow, Russia – April 22-24th, 1999
PRO Class Tournament
Men's Right 73kg
1. Grigory Bondaruk
2. Abdula Eldarov
3. Romn Nozadze
4. Timur Usmanov
Men's Right 90kg
1. Ibragim Ibragimov
2. Vephkia Samkaradze
3. Igor Tymenev
4. Konstantin Razmadze
5. Ilia Khandramay
Men's Right +90 kg
1. Erekle Gurchiani
2. Nikolay Leonov
3. David Tchelidze
4. Vyacheslav Sharapovich
Women's Right 65kg
1. Elena Kondratova
2. Enzge Khamidulina
3. Olga Fedotova
Women's Right +65kg
1. Vika Gabakova
2. Ludmila Shestakova
3. Margarita Smirnova
Supermatch / Absolute Champion
1. Vakhtang Javakadze
2. Abdula Eldarov
3. Igor Tumenev
4. Nikolay Leonov
5. Ibragim Ibragimov
6. Aittalev Fatah
7. Faouzi Karrabi